Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Kandidát do Senátu P ČR pro volby 2018


Senátní obvod č. 35
Popis senátního obvodu:
celý okres Jablonec nad Nisou, část okresu Semily, ohraničená na západě obcemi Záhoří, Chuchelna, Radostná pod Kozákovem, Rovensko pod Troskami
 
 Berounský Jindřich  
 

 

ŽIVOTOPIS

-        systémový specialista Generálního ředitelství Českých drah, a. s.

-        zastupitel Jablonce nad Nisou od roku 2002

-        člen ČSSD v letech 2009 – 2012, od roku 2016

-        předseda Dopravního výboru Zastupitelstva města Jablonce nad Nisou

-        místopředseda představenstva Jablonecké dopravní, a.s.

-        místopředseda Firemního výboru Českých drah Svazu odborářů služeb a dopravy

-        místopředseda Základní organizace Praha Svazu odborářů služeb a dopravy

-        člen Dopravní komise ČSSD

Narozen 7. září 1970 v České Lípě, absolvent Střední průmyslové školy strojní a dopravní v Děčíně. V roce 1990 se stal výpravčím u tehdejších Československých státních drah nejdříve brigádně co by student Vysoké školy dopravy a spojů v Žilině, kde studia předčasně zanechal, a až do roku 22. 5. 1998 působil jako výpravčí v trvalém pracovním poměru u Českých drah. V letech 1991 – 1992 se zapojil do iniciativ za zprovoznění přeshraniční železnice Harrachov – Szklarska Poreba, kde byl v roce 1945 zastaven provoz, 31. 5. 1992 byl aktérem první jízdy vlaku na provizorně zprovozněném 16 km úseku železnice Harrachov – Szklarska Poreba po 47 letech.

V roce 1997 inicioval petici a zastupoval petiční výbor Petice proti zastavení osobní dopravy na železniční trati Tanvald – Harrachov, kterou podepsalo přes 25 000 lidí, ale osobní doprava byla na nejstrmější a jediné české ozubnicové železnici 27. 9. 1997 zastavena a železnice se stala terčem vandalů. V témže roce ve spolupráci s Hnutím Duha, dalšími ekologickými organizacemi, filosofem Erazimem Kohákem a sociologem Janem Kellerem inicioval vznik Koalice za záchranu železnice, která vydala informační publikaci pro veřejnost o ohrožení české železnice „Zachraňme železnici“. Na přelomu let 1997 a 1998 vytvořil nový koncept železnice na Jablonecku. Ten byl využit pro projekt Jizerská dráha se společností GJW Praha, který přinesl 23. 5. 1998 obnovení provozu na železnici Tanvald – Harrachov, nové služby a vzkříšení provozu na železničních tratích Liberec – Tanvald – Železný Brod a Smržovka – Josefův Důl. Vznikla tak první síť normálně rozchodných železnic v ČR, provozovaných soukromým dopravcem na tratích, pronajatých Zájmovému sdružení obcí Jizerská dráha. V rámci spuštění nového projektu se stal náměstkem ředitele Jizerské dráhy pro dopravu a přepravu. K 1. 12. 1998 úspěšný projekt včetně nových technologií organizace provozu převzaly od GJW Praha zpět České dráhy (ČD) po té, kdy se ředitel Jizerské dráhy Jaroslav Vrána stal náměstkem ministra dopravy Antonína Peltráma za vlády Miloše Zemana.

JB byl k 1. 12. 1998 jmenován přednostou železniční stanice Jablonec nad Nisou, spravující obvod původní Jizerské dráhy a v té době se stal nejmladším přednostou v republice. V závěru roku 2001 začal kriticky vystupovat proti vedení ČD  v souvislosti s připravovaným skokovým zdražením jízdného pro cestující k 1. 1. 2002. Po uplynutí 1. čtvrtletí roku 2002 otevřeně prezentoval v médiích důsledky nesmyslného zdražení jízdného a výrazný úbytek cestujících (až 30%), 6. 5. 2002 byl pro veřejnou kritiku vedení ČD odvolán a stal se zpět výpravčím. Mezitím podal Generální inspekci ČD podnět k prošetření zkreslování skutečných dopadů nesmyslného skokového zdražení vedením ČD s využitím skutečných výsledků v obvodu svého působení. Generální inspekce ČD na začátku roku 2003 podnět vyhodnotila jako oprávněný.

Od roku 2003 JB působí na Generálním ředitelství ČD v Praze  jako systémový specialista postupně v oblastech a odborech regionálních vztahů, osobní dopravy, mezinárodních vztahů, projektů a strategie, v letech 2010 – 2014 v rámci Krajského centra osobní dopravy Liberec.

 

Další politické angažmá:

2005 – 2008 předseda Krajské organizace Libereckého kraje Strany pro otevřenou společnost

2006 – 2008 místopředseda Strany pro otevřenou společnost  

2013 – 2015 člen politického hnutí Změna          

 

Volnočasové aktivity

-        zapojení ve spolcích prosazujících kolejovou dopravu, zabývajících se dokumentací historie a obnovou historických vozidel veřejné dopravy – Boveraclub Liberec, Železniční společnost Tanvald, Zubačka, Sdružení pro obnovení elektrických kolejových drah v Jabl. n. Nisou

-        publikační činnost na téma veřejné dopravy a její historie

-        cestování, organizace hromadných zájezdů zejména do Maďarska, Portugalska         a Itálie

-        vytrvalostní běh (20 maratonů, půlmaratony)

-        hra na kytaru a zpěv

 

Jazykové vybavení v hodnocení dle Společného evropského referenčního rámce:

A1 – angličtina, portugalština

A2 – italština

B2 – němčina, ruština