Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Koronavirus nás nesmí zlomit a společnost ještě více rozštěpit

Po 12.října 2020

Přečtěte si rozhovor s primářem Urologického oddělení Krajské nemocnice  Liberec a předsedou krajské organizace sociální demokracie MUDr. Janem Mečlem.

MUDr. Jan Mečl | Foto: ČSSD

Pane primáři, co nás čeká na podzim?

Současný svět má velký problém. Zasáhla nás pandemie nového typu koronaviru, který může mít u části nakažených fatální následky. Na jaře odborníci neměli žádnou zkušenost. Státy, kde se tvrdě zasáhlo, k nim patřila i Česká republika, na tom byly lépe než ty země, kde nákazu nechali žít vlastním životem, jako by neexistovala. Po půl roce víme o viru mnohem víc, jsme lépe připraveni. Od statistiků už máme kvalitní informace, kolik lidí z celkového počtu nakažených potřebuje hospitalizaci. Tato hodnota se pohybuje těsně pod 1 %. Zároveň je třeba zdůraznit, že jedno procento z třeba 3,5 milionu nakažených se rovná 35000 a intenzivních lůžek a v zemi máme kolem 4000. Došlo by tak ke katastrofě.

Co máme tedy dělat?

Věřit vládě, krizovému štábu a novému ministru zdravotnictví. To je jediná možná cesta. Šíření musíme zpomalit, stejně jako jinde v Evropě. V létě jsem byl v Německu svědkem učebnicové disciplíny. Lidé dodržovali odstupy a nosili roušky. Bohužel v Čechách jako bychom úplně zapomněli, že pandemie ještě zdaleka neskončila. Proto jsme svědky prudkého nárůstu nakažených a proto nás čekají odpovídající protikoronavirové restrikce. Zábavu na pár měsíců oželíme, ekonomiku doženeme a lidi, co přicházejí o příjmy, rozhodně nesmíme nechat padnout.

Jsou lidé, co se hodně nákazy bojí, ale řada jiných říká, žeto nic není, a dokonce odmítá nosit roušky…

Chce to zdravý rozum. Chápu, že mladí lidé se chtějí bavit, scházet a nechtějí, aby je někdo omezoval. Obrovským problémem je podle mého názoru nedostatečná komunikace některých členů vlády směrem k veřejnosti. Někdo by měl národu přesně vysvětlit, o co jde a co je třeba dělat. V tomto ohledu mi u nás chybí politici, kteří jsou skutečnu morální autoritou a jejich argumenty jsou podložené a jasné. Ne náhodou se stal nejoblíbenějším politikem ministr vnitra Jan Hamáček. Věci totiž řeší příkladně a podle mého názoru velmi dobře.

A co krajské volby, mají se vůbec konat?

Určitě. Bezpečnost voleb musí být zaručena. Pokud by lidé zůstali doma, křehká demokracie v naší zemi bude zase o něco horší. Koronavirus nás nesmí zlomita společnost nesmí ještě více rozštěpit. Pandemie ukázala, že lidé by měli volit především zkušenost, rozum a bezpečí. To jsou atributy, které má sociální demokracie v genech. Žili jsme do této krize příliš bezstarostně a o to víc to na některé lidi negativně dopadá. Věřím v naši dobrou budoucnost.

Image

MUDr. Jan Mečl

  • lékař urolog, ve vedoucí funkci primáře Urologického oddělení Krajské nemocnice Liberecod roku 2001
  • v politice od roku 2014, začínal jako zastupitel Statutárního města Liberce
  • předseda krajské organizace ČSSD, člen Předsednictva strany
  • dlouholetý funkcionář České lékařské komory
  • záliby - stolní tenis, lyže, zahrada, pejsek, odborná literatura, politologie
  • 2 dospělé děti