Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Co říkám na vzniklou architektonickou studii rekonstrukce Ještědu?

Čt 18.června 2020

Moje první vzpomínka na Ještěd  - stojím s rodiči na zahradě a díváme se, jak hoří hotel na vrcholu Ještědu. Nikdo tehdy určitě netušil, že na místě spáleniště vyroste stavba, která se stane symbolem Liberce i Libereckého kraje. Stavba, která nebude chybět v žádné učebnici architektury. Pro mnohé z nás, kteří bydlíme na dohled od kopce nad Libercem je tento rotační hyperboloid symbolem pocitu domova. Při návratu z cest dalekých i blízkých - vidím Ještěd, jsem konečně doma.

Všichni máme silný emocionální vztah jak k hoře Ještědu, tak ke stavbě na jejím vrcholu. Proto jakýkoliv zásah na našem kopci silně prožíváme a máme potřebu se k této změně vyjádřit. Stavba hotelu po cca 50 letech fungování a enormním zatížení vlivy počasí potřebuje mimo jiné opravit jak vnitřní nosný tubus, tak vnější opláštění. Představená studie rekonstrukce hotelu a jeho okolí je skutečně velkorysá. Připadá mi, že je to příprava na daleko větší komerční využití vrcholu hory a je možné, že proces zařazení Ještědu pod UNESCO bude tím pádem složitější.

Veřejná i odborná diskuse k tomu, co vlastně na vrcholu Ještědu chceme, se teprve rozbíhá. Hlas veřejnosti, která na kopci ať v zimě na lyžích, nebo v létě pěšky a na kolech, tráví opravdu hodně svého volného času, by měl být v této diskusi hodně pozorně poslouchán. Pevně věřím, že tomu tak bude.
 
Josef Jadrný