Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Vyjádření ČSSD k místnímu referendu v Liberci

Čt 4.října 2018

V rámci komunálních voleb v Liberci dne 5. a 6. října 2018 prosadil jeden z kandidujících politických subjektů konání místního referenda s 5 otázkami občanům města. Souhlasíme s referendem jako prvkem přímé demokracie, které by se mělo použít při řešení zcela zásadních otázek pro další život občanů. Je na rozhodnutí voličů, jestli se vůbec referenda zúčastní a jak případně budou hlasovat.
 
Ukázalo se, že současné referendum, je jen součástí politického boje a nikoliv snahou o zodpovědné posunutí našeho města dál. Nejde totiž o to, jestli něco koupit či nekoupit nebo zlevnit či nezlevnit, s tím přeci musí souhlasit každý. Jádro politického sporu je v prioritách a rozpočtové zodpovědnosti.
 
Dluh na infrastruktuře města (silnice, chodníky, bazén, divadlo atd.) a nezbytnost nákladných oprav je ve skutečnosti hlavním problémem Liberce. Teprve po jasném rozhodnutí a sdělení občanům, kdy a za kolik co v Liberci opravíme, mohou zvolení politici začít utrácet z rozpočtu dál.
 
K tomuto účelu sociální demokracie prosazuje vytvoření dlouhodobého investičního plánu, na němž musí být dostatečná politická shoda. Jednotlivé priority se v různých podobách objevují v programech kandidujících politických subjektů soutěžících o hlasy občanů. V referendu řešené aktivity města jsou jen kapkou v moři mnoha dalších nemalých problémů města.
 
Z tohoto jednoduchého důvodu říkáme plánovanému referendu „NE“.

 
 
 
MUDr. Jan Mečl
Mgr. Pavla Řechtáčková
předseda KVV ČSSD Libereckého kraje a lídr kandidátky ČSSD v Liberci
předsedkyně OVV ČSSD Liberec a kandidátka do libereckého zastupitelstva