Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Oddlužení se musí výrazně zjednodušit

Út 3.října 2017

Zadluženost a exekuce jsou problémy, o kterých většina z nás nemluví. Díky zakrývání takových problému se pak lidé často dostávají do bezvýchodné dluhové pasti, kdy jeden dluh má zalepit ten předešlý. Pokud o problematice zadluženosti nebudeme mluvit, nikdy nezmizí. I proto chce sociální demokracie zjednodušit proces oddlužení i exekucí samotných.

 

Jen v Libereckém kraji je na téměř 12 % obyvatel uvaleno více než 227 tisíc exekucí v celkové částce přes 14 miliard korun. Ještě do nedávna nebyli obyvatelé před činností exekutorů jakkoli chráněni, a ti si tak za svou činnost účtovali nehorázné sumy. Současná vláda nemorální působení exekutorů výrazně omezila. „V sociální demokracii chceme navrhnout novelu insolvenčního zákona tak, aby se celý systém zjednodušil a vycházel těm, kteří budou ochotní splácet, vstříc.
 
„Musíme rozšířit možnost bezplatné právní pomoci a zajistit síť poraden. Lidé zápasící s dluhy často pouze nevědí, jaké jsou možnosti,“ vyjádřila se k problematice zadlužení lídryně ČSSD v Libereckém kraji Michaela Marksová.
 
Novela insolvenčního zákona z pera sociální demokracie má přinést několik bodů, jako například zjednodušení podmínek osobního bankrotu. „Budeme také spolupracovat s úřady práce nebo zavedeme dluhové prázdniny po dobu 6 měsíců. Ten, kdo má plat obstaven exekucí, by po dobu dluhových prázdnin dostával plnou mzdu, aby se mohl stabilizovat, zajistit si kvalitní příjem a chod domácnosti a teprve po 6 měsících by mu začala být strhávána část platu,“ dodala k novele Marksová.
 
Podle sociálních demokratů je problém v tom, že se problematika zadlužení zametá v rodinách pod koberec a nemluví se o ní. Díky tomu řada lidí svoje problémy s dluhy vůbec neřeší.