Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Oběti trestných činů nejsou se svými traumaty osamocené

So 31.října 2015

Bezmála 50 odborníků z řad policie, justice, obcí a státních i neziskových organizací z Liberecka se sešlo v úterý 27. října v krajském městě nad jediným tématem – jak lépe pomáhat obětem trestných činů, které si mnohdy nesou trauma z toho, co zažily, v sobě po celý život. Setkání proběhlo v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev v rámci závěrečné konference projektu “Proč zrovna já?“. Konferenci pod záštitou náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro resort sociálních věcí Lenky Kadlecové pořádala Probační a mediační služba České republiky.
 
Konferenci zahájila právě Lenka Kadlecová. „Jakoby nestačilo to, co oběť trestného činu potkalo. Lidé si nesou dál v sobě strach, zmatek, úzkost, pocit ztráty jistot a bezpečí. Se svým smutným zážitkem se mnozí z nich nedokáží psychicky vyrovnat. Uzavírají se do sebe, někdy také zpřetrhávají vztahy se svými blízkými. Jsou známy případy, kdy se bojí vyjít na ulici a přestanou chodit do práce. Proto je nesmírně důležité, aby věděli, kam se mohou obrátit o pomoc,“ zdůraznila.
 
Projekt „Proč zrovna já?“ poskytoval zdarma obětem všestrannou pomoc, mimo jiné například i při žádání o případné finanční odškodnění. Nabídl jim bezplatně také doprovod k policejnímu vyšetřování či soudnímu jednání. Rovněž vedl oběti kriminality k tomu, aby pachateli odpustily.
 
V úvodu setkání vystoupila také poslankyně Parlamentu ČR Jana Hnyková, která se zabývala například tím, jak mohou podobné projekty podpořit i zákonodárci. „Považuji práci probační a mediační služby za velmi důležitou, v oblasti pomoci obětem trestných činů za nezastupitelnou," podotkla Jana Hnyková.
 
Na konferenci zaznělo celkově 8 příspěvků. Probační úředník z Jablonce nad Nisou Štěpán Sobotík povyprávěl příběh ženy, na které si vybíjela její dcera vlastní problémy, mimo jiné i s drogami. Štěpán Sobotík detailně popsal krůček po krůčku, jak konkrétně se odvíjela pomoc této tyranizované ženě, včetně vykázání z bytu její dcery a soudního líčení. Příběh má šťastný konec, matka s dcerou jsou dnes ve fázi smiřování a znovu nacházení cesty jedny k druhé.
 
Barbora Pelzlová, soudkyně z České Lípy, mluvila na konferenci o předběžných opatřeních, chránicích oběť domácího násilí. Olga Škodová, lékařka a soudní znalkyně, seznámila účastníky s posuzováním nemajetkové újmy na zdraví. Slovo měli také zástupci neziskového sektoru, kteří zaměřili své příspěvky na psychologickou pomoc těmto obětem.
 
Konference se uskutečnila v rámci zhodnocení projektu na pomoc obětem trestných činů „Proč zrovna já?“, který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Poradny pro oběti Probační a mediační služby ČR pomáhají ve 40 městech po celé republice, konkrétně také i v Liberci na náměstí Dr. E. Beneše 585/26.
Projekt Proč zrovna já? probíhá od června roku 2012 do konce listopadu roku 2015. Podle ředitelky Probační a mediační služby Jitky Čádové ale oběti trestných činů o pomoc, kterou díky projektu dostali, nepřijdou. Na tento projekt naváží hned další programy.
 
Počet klientů dosáhl v rámci projektu „Proč zrovna já?“ již přes 5.200 osob. Konzultací se během trvání projektu uskutečnilo ve 13 krajích, kde je program realizován, téměř 11.000. 
 
 
 
Zdroj: KÚLK