Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Cena nebo kvalita?

Čt 4.prosince 2014

Město Liberec má zaplatit pokutu převyšující sedm milionů korun za to, že při zadávání veřejné zakázky na přeměnu městských lázní na galerijní objekt zahrnulo do podmínek takovou, která požadovala po dodavateli zkušenosti s pracemi na památkových objektech. Prý šlo o podmínku, podle vyjádření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, diskriminační.

Žijeme v prazvláštní době, kdy je prokázání zkušeností, označeno za diskriminaci.

Vzpomeňme na dobu, kdy lázně jen nečinně chátraly, a kdyby se Město (a je jedno, za jakého vedení se započalo a za jakého dokončilo) nechopilo nápravy jejich neutěšeného stavu, mohlo o unikátní stavbu v budoucnu přijít definitivně. A otázkou je, zda by se tomu tak nestalo i v případě, že by netrvalo na oné kritizované a údajně diskriminační podmínce.

Již delší dobu se obecně na všech úrovních diskutuje, jaká pozitiva přinesl zákon o veřejných zakázkách. Bylo období, a někde ještě i trvá, kdy se veřejné instituce bily v prsa, kolik peněz se jim na zakázkách podařilo díky transparentně vedenému výběrovému řízení ušetřit z veřejných rozpočtů. Často tomu tak bylo, protože nejvýznačnějším kritériem byla cena.

Časem však všichni postupně přiznávají, že cena nemůže být rozhodujícím ukazatelem. Přišli totiž na to, že ani kvalita díla není tak zcela zanedbatelná… A berou za své ono známé „nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci…“.

Pro příklad nemusíme chodit daleko, stačí se ohlédnout za zpackanou zakázkou na rekonstrukci jedné střední školy v Liberci, kterou vypsal Liberecký kraj. Zakázku vyhrál uchazeč, který podal nejlevnější cenovou nabídkou, a jak to dopadlo? Dílo nedokončil, stav budovy se ještě zhoršil, protože stavbu opustil v době, kdy měla otevřenou střechu, a přišly letní lijáky… Ve finále tak Kraj musel sáhnout ještě hlouběji do kapsy, aby zaplatil firmu, která stavbu dokončí. A nešlo zcela jistě o jediný případ, kdy by zřejmě vhodnější volbou byl důraz na kvalitu než cenu.

A ptám se tedy – bylo by v případě Lázní skutečně lepší „diskriminační“ podmínku odstranit a svěřit rekonstrukci tak jedinečné budovy třeba firmě, která je sice bez zkušeností, ale nabídla by levnější cenu? Můžeme si být jisti, že bychom se dnes mohli pyšnit objektem, který získal prestižní ocenění Stavba roku Libereckého kraje?

Mgr. Lenka Kadlecová