Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Řešení dopravní obslužnosti v Libereckém kraji v podání současné krajské koalice je z nouze ctnost

Út 26.srpna 2014

Jako na talíři měla současná krajská koalice při svém nástupu do vedení Libereckého kraje nachystaný tendr na zajištění dopravní obslužnosti v kraji na období od roku 2014 do 2024. A stala se kvůli tomu terčem kritiky právě nynějšího vedení. 

„Kritizovali tehdejší koalici, že je veřejná zakázka vyhlašována příliš brzy a dokonce se objevovaly spekulace, že ji Liberecký kraj pod vedením ČSSD chce ještě narychlo schválit, protože má být údajně ušitá na míru konkrétnímu uchazeči, a to společnosti BusLine a.s. Nyní se však ukazuje, že kroky předchozího vedení nebyly v žádném případě předčasné,“ upozorňuje Jaroslav Podzimek, člen klubu ČSSD a bývalý krajský radní.

A nejen na tomto příkladě je vidět, že ne všechno, co s tak velkým humbukem a oblibou současné vládnoucí strany na bývalém vedení kraje tehdy před volbami kritizovalo, bylo objektivní a oprávněné.

Připomeňme, že nová krajská vláda vedená Starosty pro Liberecký kraj a Změna pro Liberecký kraj s velkým mediálním humbukem provedla jen pár nepodstatných změn v zadávací dokumentaci, čímž ovšem došlo k poměrně velkému zdržení průběhu zakázky. Následně došlo ke komplikacím, kdy výsledky soutěže byly napadány dopravními společnostmi, až nakonec antimonopolní úřad vydal předběžné opatření, kterým celý tendr na zajištění regionální autobusové dopravy pozastavil.

„Nyní je Kraj v situaci, kdy chce, a předesílám, že naprosto zbytečně, řešit dopravní obslužnost zcela nouzovým způsobem – prodloužením smluv se stávajícími dopravci, kteří ji zde prozatím zajišťují. Jak je možné, že ani téměř dva roky ve funkcích nestačily současným krajským radním k dotažení tendru, když podle nic my jsme začínali příliš brzy? A o kolik milionů z peněz daňových poplatníků Kraj přijde tím, že prozatím neušetří na vysoutěžené ceně?,“ ptá se Podzimek.

Celou soutěž navíc zpestřují půtky a neshody dvou vládnoucích stran – SLK a ZpLK, které před pár dny vyvrcholily podivnou schůzkou členů ZpLK se zástupci společnosti ICOM, jež byla jednou ze dvou firem, které byly vyloučeny kvůli příliš nízké nabídnuté ceně (druhou byla společnost BusLine). Účast na nestandardní sólo schůzce zástupců ZpLK s účastníkem veřejné zakázky, který měl navíc údajně k dispozici dopředu neschválené materiály předkládané Radě kraje, dokonce přimělo jednu ze zastupitelek za SLK k vyslovení domněnky, že by účastníci schůzky měli rezignovat na své funkce, které zastávají na Kraji.

Klub zastupitelů ČSSD