Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Priority kraje ve školství jsou přinejmenším podivné

St 23.dubna 2014

Vypsání cen pro studenty Technické univerzity v Liberci, které není kraj zřizovatelem, a na druhé straně zrušení vyhlašování akcí Škola roku Libereckého kraje nebo Automobileum (mezikrajská soutěž učňů automechaniků), kde kraj oceňoval činnost ve svých vlastních organizacích.

Takový paradox vyplývá z materiálu, který byl předložen na dubnovém zasedání krajského zastupitelstva, a který jasně ukazuje na nepochopitelné priority současného vedení Libereckého kraje, kterému vládnou Starostové pro Liberecký kraj společně se Změnou pro Liberecký kraj.

„Ačkoliv jsme si vědomi významu a přínosu vysoké školy pro liberecký region, podle mě by na prvním místě měla být jednoznačně podpora škol zřizovaných krajem. Návrh na oceňování vysokoškolských studentů, proti kterému principielně nic nemám, je přinejmenším podivný ve světle zrušení vyhlašování akce Škola roku Libereckého kraje nebo Automobileum, ke kterému došlo ze strany současného vedení kraje v loňském roce,“ říká Lenka Kadlecová, předsedkyně klubu krajských zastupitelů ČSSD.

Školu s vysokou specializací kraj ignoruje

Kraj se navíc tváří, že má zájem o podporu technických oborů a vynakládá na ni ze svého rozpočtu nemalé finanční prostředky. Na druhou stranu však hází klacky pod nohy té škole, která je na tomto poli velmi úspěšná, a přestože ji nezřizuje kraj, některé jí nabízené obory jsou v regionu tak jedinečné, že by jí podpora rozhodně měla náležet. Spolupráce s ní však byla ze strany kraje zamítnuta. A to přesto, že neměla jít z krajských peněz. Řeč je o kateřinském Odborném učilišti nábytkářském a střední odborné škole, s.r.o. To si požádalo v loňském roce o finanční příspěvek z balíku, který v rámci výzvy č. 44 v oblasti podpory 1.1 Zvyšování kvality Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost poskytovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. U kraje, který peníze přerozděloval, však neuspěla.

„O zapojení do projektu v roli partnera s finančním příspěvkem požádaly střední školy zřizované Libereckým krajem a Střední odborné učiliště nábytkářské a střední odborná škola, s.r.o. Jeho zájem však nebyl ze strany kraje při přípravě projektu reflektován, a to s ohledem na skutečnost, že projektový záměr schválený Radou Libereckého kraje usnesením č. 523/13/RK předpokládal zapojení pouze středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Jediným orgánem, který má v pravomoci schvalovat projektový záměr, na základě nějž je tvořena žádost o finanční podporu, je právě Rada Libereckého kraje,“ zní vysvětlení z kraje.

Rada kraje tak dopředu rozhodla bez ohledu na případnou kvalitu a přínos projektu. „ČSSD je sice proti rozšiřování soukromých škol a jejich zvýhodněnému financování ze strany státu, a zejména jsme proti soukromým školám, které společnosti nepřinášejí téměř žádnou přidanou hodnotu a odmítají se účastnit na harmonizaci vzdělávací soustavy, nicméně natolik odborná a specializovaná řemeslná škola jako ta v Kateřinkách, která byla vybudována právě s vysokou přidanou hodnotou a vyplňuje vhodným způsobem prostor vzdělávací nabídky v kraji, byla jako taková v minulosti začleněna do podpory ze strany LK, zejména právě v rámci Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost,“ vysvětluje Lenka Kadlecová.