Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Lemplovství dělníků nebo špatné veřejné zakázky?

St 11.prosince 2013

Radniční glosa

V prosincovém čísle Jabloneckého měsíčníku vyšel (sebe)oslavný článek tajemníka Marka Řeháčka „Počet pracovních míst se snížil o pětinu“, pojednávající o snižování počtu úředníků jablonecké radnice. Nechci s ním na tomto místě polemizovat, na kolik byla tato akce opravdu ekonomickou nutností a nakolik spíše vyřizováním účtu s nepohodlnými a zejména zástěrkou pro zabezpečení Kittnerových sirotků z libereckého magistrátu. Mnohem více mě však zaujala pasáž článku, která se zabývá využíváním veřejně prospěšných pracovníků při opravách radnice. Na první pohled to může vypadat jako dobrý nápad a cesta k úsporám, nicméně jen na ten první pohled do novinového papíru. Pokud se někdo pravidelně pohybuje v prostorách radnice, brzy zjistí, že skutečnost už tak růžová není. Natřené dveře se prohýbají tak, že ani nejdou zavřít, nové lino má lemování jen z jedné strany, zábradlí je natřeno jen do půlky, dřevěné obložení je nahrubo nahrazeno sádrokartonem, nová výmalba už opadává, a tak by šlo pokračovat ještě dlouho.

To co by možná až tak nevadilo někde v kotelně sídlištní budovy, je na radnici, která je kulturní památkou, přímo do očí bijící. V tomto konkrétním případě by bylo možná vhodnější ponechat šetření stranou a snažit se zaměřit spíše na estetickou stránku výsledku, tedy poslat veřejně prospěšné pracovníky zametat schody a odbornou řemeslnou činnost přenechat jabloneckým řemeslníkům.

Je tu však ještě jedna děsivější možnost. A to sice, že veřejně prospěšným pracovníkům křivdím a popisované nedostatky jsou prací profesionálů na základě veřejné zakázky. Pokud je správná tato varianta, tak by vedení města místo chlubení se úsporami mělo předložit soupis zakázek, které byly v interiéru radnice realizovány, nejen ve vztahu k ceně, ale zejména jakým způsobem byly zakázky soutěženy, kdo odpovídal za převzetí díla a jaké sankce byly uplatněny vůči těm firmám, které svou práci neodvedly řádně a v čas.

Mgr. Pavel Svoboda
Jablonecký zastupitel