Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Lukáš Pleticha politice zcela propadl

So 19.října 2013

Co Vás přivedlo k politice?

Od mala mne zajímal chod města a jak je to vlastně uspořádané. Takže asi dědeček. Ale tím skutečným impulzem, přímo nakopnutím, bylo arogantní chování mnohých členů ODS v Jablonci nad Nisou na městě, v době asi tak před devíti lety. Jejich názor, že se zvolením získali i patent na rozum a s nikým se už bavit nemusejí, zato rozhodovat budou o všem a za všechny, jsem opravdu nepřijal. Atmosféru strachu, jakou tehdy mezi úředníky a zaměstnanci města nastolili, kdo se s kým smí a nesmí bavit – no to bylo něco neskutečného! Naštěstí to netrvalo ani zas tak moc dlouho. V komunálkách 2006 jsme jim ukázali, že takto tedy ne! A brzy bylo už všechno jinak. To už jsem byl v politice jako místostarosta až po uši.

Jaký je Váš cíl – na co se chcete ve sněmovně v případě zvolení zaměřit?

Určitě hospodářské a právní záležitosti. Hospodářství je motorem státu. Když funguje, je práce, je zaměstnanost, jsou i peníze na všechny další potřebné věci – sociální, zdravotnictví, sport, kulturu, bezpečnost. Ale podmínky a pravidla se nastavují právě ve sněmovně – zákony a státním rozpočtem. Zákony jsou důležité, i když je málokdo rád čte. Nepodpořím zákony, které budou ubližovat lidem.

Co si myslíte, že je Vaším nejvýraznějším předpokladem, který Vás předurčuje k činnosti v politice?

Žádný jeden „nejvýraznější“ není. Ale je to soubor znalostí a zkušeností s fungováním obcí, kraje, státu, a hlavně kontakt s reálným životem lidí. Zaměstnanců, úředníků, nezaměstnaných, podnikatelů, mladých, starých, i s některými problémovými skupinami. Kontakt s realitou je důležitý, ne-li zásadní. Těžko může někdo něco napravovat a vylepšovat, když neví pořádně ani o čem mluví, co a jak. Právní znalosti a souvislosti jsou k tomu potřeba a vše se musí řešit v souvislostech.

Vystudoval jste práva a ekonomii. Co je Vám bližší?

Obojí stejně. Jsou to jako dvě ruce, které používám k práci společně. Vyznat se jenom v právu je málo. A zrovna tak pouze v ekonomii. Mnohokrát jsem se již setkal s případy, kdy lidé vymysleli zajímavé a nadějné věci, ale nedotáhli tu nudnou právní stránku. A dopadlo to špatně. A zrovna tak, kolikrát se setkávám s právně dobře napsanými smlouvami či pravidly, ale s tím, že nejsou domyšleny hospodářské důsledky – třeba daňové. A hádejte, jak to dopadlo? Zase špatně! Takže je potřeba vyznat se v obojím, používat obojí a dívat se na věci i z druhé strany. Pak teprve výsledek bude za něco stát.

Budete se oběma oborům věnovat i při případném zvolení do poslanecké sněmovny?


Určitě budu. Když totiž zpackáte smlouvu, není to dobře, ale dopadne to jenom na jednoho, dva nebo pár lidí. Ale špatně napsaný zákon – a mám teď na mysli hlavně nedomyšlené hospodářské dopady – to je přímo katastrofa! Ten dopadne na úplně všechny. A čerstvé příklady máme – S-karty, 2. pilíř důchodové reformy, nebo zvýšení DPH! Zákony jsou sice napsané právnicky dobře, ale stejně je to zlodějina. Všichni to vidíme.

Co Vám dalo místostarostování v Jablonci nad Nisou?

Hodně. Mám už zkušenosti, co v politice funguje, co ne, a co bude potřeba nastavit jinak. Potkal jsem při tom hodně darebáků, ale i hodných a slušných lidí. Vše se nyní bude velmi hodit při rekonstrukci státu. A utvrdilo mne i v poznání, že když něco chceme měnit k lepšímu, jinudy než přes politiku cesta prostě v naší civilizaci nevede. Hodně věcí v ní smrdí, asi jako ve střevech. Ale ty máme všichni, i zvířata. A bez nich žádné tělo nefunguje. A stejně je to s politikou v naší civilizaci. Bez ní veřejné záležitosti také nefungují. Jestli náplň a obsah bude co k čemu, bude za něco stát, bude pro lidi užitečný, anebo z toho bude...no víte co..., to rozhodují lidé. U sebe tím, co jedí, a v politice – tím, koho si ve volbách zvolí. Když se ale k věcem bude přistupovat s respektem a pokorou, bude to dobré pro všechny. To chci lidem dokázat. Nepodpořím zákony, které ubližují lidem!