Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Poslanec horší než uklízečka?

Čt 5.září 2013

Co má společného poslanec a uklízečka? Hádanka má řešení a – správně – plat to rozhodně není. Jsou to v Čechách nejméně oblíbená povolání. Tyto diametrálně odlišné profese totiž obsadily poslední dvě příčky žebříčku profesí podle obliby u veřejnosti. Poslední poslanec ztrácí přitom na předposlední uklízečku celých 10 procentních bodů.

Čím to, že dopadli poslanci, tak špatně? Na rozdíl od lékařů, kteří anketu prestižnosti povolání pravidelně vyhrávají, si je totiž vždy a za všech okolností volíme my sami.  Vybíráme schválně špatně? Nebo je to hlavně tím, že je na poslance hodně vidět a tak máme možnost často dokonce v přímém přenosu posuzovat, jak svou práci odvádějí?

Poslanci každopádně dojíždějí na zobecnění. Nejsou přece mezi nimi jen nabubřelí lupiči, kterým jde výhradně o koryta. Jsou tam i lidé s životním přesvědčením, kteří jsou schopni prosadit, aby náš svět byl lepší.  Úplně stejně, jako jsou dobří a špatní učitelé, dobří lékaři a špatní lékaři, či dobré a špatné uklízečky. To, že někdo vykonává nějaké povolání, by mu přece nemělo AUTOMATICKY zajišťovat společenskou prestiž. Není naopak důvod, abychom si nevážili VŠECH lidí, kteří svoji práci dělají poctivě, obětavě a dobře. Byť je jejich pracovním nástrojem kbelík a mop.

Poslanci tedy nejsou žádnou výjimkou. Dělí se na dobré a špatné. Dobří poslanci jsou ti, kteří vnímají politiku jako poslání a práci pro voliče. Špatní pak ti, pro které je jejich působení ve sněmovně prostředkem k něčemu jinému.

To, zda budou ve parlamentu převažovat ti dobří, nebo ti špatní, rozhodujeme každé čtyři roky. Budou předčasné volby a tak nyní ta doba opět přichází...

My sami jsme ti, kdo určují, jaká bude jejich reputace...

Mgr. Lenka Kadlecová, místopředsedkyně KVV ČSSD Liberecko