Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


České volání z mobilních telefonů patří mezi nejdražší v EU

Út 27.srpna 2013

Neuvěřitelných 774 procent činí rozdíl mezi nejlevnějším mobilním voláním v Litvě a nejdražším v Nizozemsku. Osmá nejvyšší cena za minutu telefonování připadá ve srovnání s ostatními členskými státy EU peněžence českých zákazníků. Taková zjištění vyplývají ze zprávy Evropské komise. Ceny českých operátorů kromě toho rovněž převyšují i průměrnou cenu volání v EU.

,,Takové cenové rozdíly nelze vysvětlit rozdíly v kvalitě, v nákladech za poskytování konkrétní služby, nebo v kupní síle spotřebitelů jednotlivých zemí," píše se ve zprávě Evropské komise.

To značí, že v EU neexistuje jednotný trh v oblasti telekomunikace a spotřebitelé jsou nuceni v mnoha zemích EU, včetně ČR, platit vysoké poplatky za volání z mobilních telefonů.

,,Zjištění Evropské komise je pro české spotřebitele alarmující. Po dlouhou dobu jsou nuceni platit přemrštěné částky za využívání mobilních telefonů. Podle údajů Evropské komise jsou ceny v ČR totiž dokonce vyšší než v Německu nebo v Rakousku. Cena hovoru v ČR je například víc než dvojnásobně dražší ve srovnání s Polskem. Jediná cesta, jak se dostat z tohoto bludného kruhu, je vytvořit jednotný mobilní trh EU, aby měli spotřebitelé možnost vybírat si nejvýhodnější sazby za volání z mobilních telefonů napříč členskými zeměmi," míní Robert Dušek, poslanec Evropského parlamentu.

Zdroj: www.robert-dusek.cz