Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Vedení Libereckého kraje likviduje veřejnou dopravu

Čt 9.května 2013

Krokem zpět se dá nazvat zdražení veřejné dopravy, které oznámilo současné vedení Libereckého kraje s platností od července 2013. Česká strana sociálně demokratická při svém minulém čtyřletém působení v krajské koalici měla rozvoj a dostupnost dopravy jako jednu z hlavních priorit. Cenově únosné cestování všech obyvatel kraje a bezplatné jízdy seniorů přitom tvořily jedny z hlavních pilířů koncepce, která pomohla k mnohonásobnému navýšení počtu cestujících využívajících právě veřejnou dopravu.

„Veřejná doprava je prostředkem, který zasahuje do všech resortů, které by měly být snadno dostupné pro všechny obyvatele kraje. Jejím zdražením ztíží krajská vláda zejména lidem z menších obcí přístup ke službám, zdravotnictví, zvýší náklady na cestování do zaměstnání, škol, a podobně,“ vyjadřuje zásadní nesouhlas s postupem krajské vlády Lenka Kadlecová, předsedkyně zastupitelského klubu ČSSD.

Jako nehorázné a nesystematické pak zastupitelský klub vidí zejména zdražení karet, díky kterým mohli v minulosti cestovat senioři téměř zadarmo. Stačilo jim pořídit si Opuscard za pouhou stokorunu. Od července budou muset do kapsy sáhnout výrazně hlouběji, a to o celých 500 procent.

„Veřejná doprava nikdy nebude výdělečná, na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že je její podpora výrazně ekonomicky a ekologicky výhodná. O tom, že krajská vláda pod vedením ČSSD v uplynulém období nasadila správný směr, svědčí i ocenění společnosti Mastercard, které v roce 2011 kraji udělilo ocenění za Nejkomplexnější integrovaný systém,“ připomíná Lenka Kadlecová.

ČSSD zásadně nesouhlasí s doplňováním krajské kasy na úkor zvyšování životních nákladů obyvatel a zhoršování dostupnosti veřejné dopravy. Až nepochopitelně se při útoku na jejich peněženky jeví dvoumilionový požadavek Protikorupční komise na její činnost, která obyvatelům žádné hmatatelné výsledky nepřinese, obzvlášť když ještě ani není zřejmý obsah jejích aktivit, ale již jsou vyčísleny náklady.

Klub zastupitelů ČSSD Libereckého kraje