Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


ČSSD nemůže mlčet k situaci ve zdravotnictví

So 7.září 2019

Ve vládě má na starosti resort zdravotnictví hnutí ANO. Mediální prezentace ministra Adama Vojtěcha vypadá, že výsledky jeho práce za více než rok ve funkci jsou jen a jen skvělé. Bohužel, realita českého zdravotnictví vypadá jinak.
 
Nedobrý stav řady českých nemocnic ukazuje na počínající rozklad dříve fungující sítě. Zdraví obyvatel je ohrožováno v důsledku nedostupnosti základní lékařské péče v některých oblastech země. 
 
Vážným problémem, o kterém je třeba mluvit, jsou prodlužující se čekací lhůty na vyšetření a zákroky. Pacienti s vážnými nemocemi, především nádory, se tak nemusí dostat včas k účinné léčbě! Mnoho zdravotníků pracuje na pokraji svých sil a nemusí vydržet dlouho čekat na nápravu stávajících poměrů.
 
Úloha zdravotních pojišťoven při zajištění zdravotní péče je v současnosti oslabena, protože poskytovatelé se potýkají s personálními problémy. Lékaři a sestry chybí tam, kde je nejvíc potřebujeme, na venkově či v hraničních oblastech.
 
Ve zdravotním systému naší země je z hlediska celkového HDP stále dlouhodobý nedostatek financí. Ministr Vojtěch veřejně mluví o tom, že platy zdravotníků jsou již dostatečně vysoké, ale nedodá, kolika hodinami přesčasů jsou dosahovány. Má-li současná vláda pokračovat za účasti ČSSD jako koaličního partnera, nemůžeme se jen dívat a problémy přehlížet. Je třeba začít urychleně řešit vážné problémy v resortu.
 
 
MUDr. Jan Mečl
Předseda výboru zdravotnictví a zastupitel Libereckého kraje
Předseda KP ČSSD Libereckého kraje