Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Bylo léto, zrály maliny

St 1.srpna 2018

V roce 1968, se o prázdninách, jako každý rok v Liberci konaly LVT. Pro ty mladší = Liberecké výstavní trhy. Tady se leccos dalo vidět, o něco méně  se dalo koupit, ale ten rok byly LVT veselejší, před nimi nastalo Pražské jaro. Na trzích se tehdy objevilo několik soukromníků, kteří se jevili jako vlaštovky uvolňování. Mluvilo se o "socializmu s lidskou tváří".  Na druhé straně komunističtí jestřábi z Maďarska a NDR otevřeně kritizovali měkkost československých soudruhů  v čele s Dubčekem, SSSR zase vadil Smrkovský, který přece za Pražského povstání jednal s Vlasovci. 
 
Většina lidí to ale  až tolik nevnímala. Většina se těšila na to, že se snad někdy brzy budou moci podívat na západ, že se bude dostávat více zboží v obchodech, že snad budou moci svobodně podnikat.
Pak ale přišla studená sprcha 21. srpna 1968. Velký bratr a ochránce nám jasně ukázal, kde že je naše místo a že jankovatění v lůně šťastných socialistických států se rozhodně nepovoluje. Stejně byli zklamáni i ti bloudové, kteří si mysleli že nám pomohou americké tanky. 
 
Pamatujme si, co se v roce "8" tehdy skutečně stalo. Předávejme tyto informace pokolením příštím. Nedovolme, aby byla tato minulost překrucována jak zleva, tak zprava. U nás v Liberci byl 21. srpen 1968 tragický. Teklo mnoho krve, bylo mnoho mrtvých. Krev na rukách měla sovětská armáda - agresor.  Hodně smutné to pak bylo o rok později, kdy ty rány dávali našim lidem naši lidé. A Liberec měl v roce 1969 znovu prim. 
 
 
Milan  Šír