Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


a co dál?

Po 23.října 2017

     Tak máme po volbách a výsledek lze jen těžko pokládat za úspěch, ba i výraz fiasko je hodně jemný. Moc mě to nepřekvapilo  (a asi nikoho, kdo má alespoň trochu představivosti a zkušenosti s myšlením českého voliče). Tento výsledek jsem předpovídal již vloni na podzim v příspěvku na našem webu a rovněž letos na jaře  v článku, který nebyl na náš web umístěn, neboť by poškozoval ČSSD. |Nebylo v mém životě moc situací, kdybych neměl radost z toho, že jsem měl pravdu, a tato mezi ně rozhodně patří. Náš krajský předseda nám před volbami poslal hezký dopis, kde se zmiňoval o sebereflexi, která v případě neúspěchu bude nutná. S tím se nedalo a nedá nesouhlasit, ale jsem k tomu poněkud skeptický. Již předminulé krajské volby nebyly zrovna úspešné, ztratili jsme několik krajů a v několika nás dokonce předstihli komunisté. Poslední krajské volby už byl jasný pád dolů a radost nad vyšachováním vítěze voleb v několika krajích mi připadala poněkud krátkozraká. Minulé parlamentní volby jsme sice vyhráli, ale o prsa a zaznamenali jsme výrazný propad preferencí o třetinu. Ztratili jsme i senátory a ubyli nám výrazně i zastupitelé ve městech (konec konců i v Liberci jsme v opozici). Přesto jsem žádnou sebereflexi u vedení ČSSD nezaznamenal. Pokud neproběhne ani teď, může se stát, že v příštích volbách budeme bojovat o existenci parlamentní strany. Navíc hrozí úbytek členů. Odejdou prospěcháři a kmotři (to nebude ztráta), ale i slušní a poctiví členové strany z pocitu marnosti.
 
       Proč jsme tak dopadli? Následující text bude jen můj subjektivní názor, ale snažím se využívat nejen svůj rozum, ale také  naslouchat tomu, co slyším ve svém okolí. Ztráta schopnosti naslouchat voličům a řadovým členům, a samozřejmě takové důvody jako neschopnost podchytit voliče lákavým programem (a to všechny, a ne se potácet mezi tím, zda získávat "zaměstnance", nebo radši "městské liberály", nebo se zaměřit na důchodce). Pokud chceme být úspěšní, musíme přitahovat všechny voliče, a to včetně živnostníků a zaměstnavatelů. Naši politici neumějí, bohužel, dostatečně prodat naše úspěchy a práci pro tuto zemi a občas jsou svým počínáním nesrozumitelní i pro vlastní členy. A tady je velký kámen úrazu. Naši představitelé na tento výsledek zadělávali dlouho a ani takový rétor jako je pan Zaorálek to pár týdnů před volbami nezachrání. Je to pořád to samé: medializované boje o místa na kandidátkách (pro voliče jen boj o koryta). Ostatně nedůstojné pojišťování si prvních dvou míst na kandidátce u našeho expředsedy taky žádné sympatie nebudí.   A také kauzy, jako například OKD, ale můžeme jít do nedávné doby, dejme tomu rok zpět. První rána do kolena – reforma policie, možná dobře myšlená, ale způsob vysvětlení a realizace vyvolal spoustu otázek a určitě měl vliv na výsledek v krajských volbách. Po výsledku krajských voleb místo sebereflexe co děláme špatně, frontální útok na koaličního partnera. Položme si otázku, přátelé, kdo nám může věřit, že po třech letech vládnutí s oligarchou jsme až po krajských volbách zjistili, že je oligarcha, majitel novin a poživatel dotací (možná dotace zneužíval, ale všechny předešlé vládní strany, včetně ČSSD, mu je přihrávaly). Prostě místo sebereflexe, program antibabiš. Nebo případ jihočeského hejtmata. Jak můžu jako volič vnímat, že nešlo o likvidaci nepohodlného kritika, ale o očistu strany, když nám v Praze funguje politik Březina a evidentně to nikomu nevadí. Obojí je totální projev absence představivosti a schopnosti se poučit. Pro část voličů (a je jedno zda s Babišem sympatizují nebo  ne) jsme se stali stranou, které nejde o ochranu demokracie, ale hlavně o likvidaci nebezpečného soupeře a pan Babiš toho dovedně využil. To že jsme se spojili v tomto počínámí s TOP 09 a ODS nám přiznivce mezi levicovými voliči taky asi nezískalo. A co hůře, přestože tato kampaň hnutí ANO narozdíl od nás preference nesnižovala, pokračovali jsme v ní až do voleb. V očích voličů, kteří sympatizovali se stávající vládou nebo mají již dost předčasných voleb, jsme málem zavinili pád vlády a předčasné volby. Ostatně pokřikování před volbami s "Babišem nikdy", opět společně s ODS a TOP 09, nám taky moc neprospělo, neboť myslící volič si nutně musel položit otázku: "S kým chce ta ČSSD vlastně vládnout?". No a lithium už byla jen třešnička na dortu. Možná, že je vše v pořádku, ale takticky před volbami to byla chyba a určitě vzbudila a vzbuzuje spoustu otazníků (zvláště v kombinaci s finanční situací ČSSD)!
 
    Takže přátelé, řečnická otázka na závěr: "Bude sebereflexe a nebo dál jízda na tobogánu na úplné dno"? Voliče si totiž musíme jedině získat, protože vyměnit prostě nejdou.
 

Mgr. Pavel Selinger - okres Česká Lípa