Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Co jsem se naučil za 2 roky v politice

Pá 14.října 2016

Na doktora jsem studoval celkem 18 let, 8 roků základní školy, 4 roky gymnázia a poté 6 let medicíny. V komunální politice jsem zatím jen 2 roky jako neuvolněný zastupitel, co dělá své povolání a ve svém volném čase schůzuje. Mnohé jsem už ale pochopil.
 
Porozumět ostříleným politikům je poměrně složité, mají svůj vlastní jazyk a na jednoduchou otázku dostanu často odpověď, která mě neuspokojí a nedozvím se nakonec nic. Nedivím se proto lidem, že na politiku nadávají a politikům často vůbec nerozumí. Věci lze přece říci jednoduše.
Jednou měsíčně jedná zastupitelstvo našeho města a tahle schůze je pro mě opravdu zážitek. Mluvit o efektivním jednání se vskutku nedá, demokratická diskuse to také není. Jde často jen o hašteření nad špatně připravenými materiály, únavné jsou pak různé osobní spory, a tak jednání trvají dlouho do noci.
Materiály pro zastupitelstvo stotisícového města by neměly mít ani chybičku, měly by být dopředu projednány odborníky ze všech stran ve výborech, aby se o podpoře nebo nepodpoře mohly jednotlivé partaje a hnutí rychle informovat krátkým vystoupením předsedy klubu nebo odborníka na danou problematiku. Složitější a pro město zásadní návrhy je třeba připravovat dlouho dopředu a seznámit s nimi zastupitele a hlavně občany na jiném fóru, než je jednání zastupitelstva.
Pomalu ztrácím naději, že současná koalice Změna/ANO s tím něco udělá kromě výmluv na zlou a špatnou opozici. Nezasvěcený občan sledující jednání zastupitelů našeho města se může těžko orientovat.
Poslední úder pro neoblíbenost a nevěrohodnost politiků pak přichází z novin a internetu. Nevím, jestli v tom nejsme v naší zemi nejlepší, ale pomlouvání a špinění postupně všech, kdo politiku u nás dělají, přesáhlo meze. Většina klasických novin dnes někomu patří a musí tedy psát v zájmu svého majitele. Internet ale všemu nasazuje korunu ve svých anonymních diskuzích, kde se to může řezat hlava nehlava, respektive do kompletního vyřazení politického protivníka z boje. Kam se hrabou tituly z dávné doby, jako byly v Liberci noviny s názvem Vpřed nebo časopis Dikobraz.
Moc bych si přál, aby se anonymní pisatelé mohli někdy sejít a své názory obhájit pod vlastním jménem, pokud by se nezačali rovnou fackovat. Kam až v Čechách mohou anonymní pisatelé dojít, je katastrofou pro nás všechny. Divím se slušným politikům, a pár jich ještě jistě i v Liberci je, že na tuto hru vůbec přistupují a posílají své texty na internet.
Pokles úrovně politiky a morálky je hluboký a chci žít v naději, že se vzpamatujeme a dosáhneme úrovně vyspělých demokracií. Politika je řemeslo jako každé jiné, je třeba se mu dobře vyučit a pak už zbývá jen usilovně pracovat a nezklamat své voliče. Politika a politici jsou také odrazem stavu společnosti a nechce se mi věřit, že by to s námi bylo tak špatné. 
 
MUDr. Jan Mečl
 
Zdroj: www.liberec.cz