Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Rodičům věřitelům by mohl pomoci stát

Po 18.července 2016

Rodičům samoživitelům, kteří se po rozvodech či rozchodech potýkají s potížemi v podobě neplacení alimentů na společné děti, se blýská na lepší časy. A to díky návrhu zákona o zálohovém výživném na děti, který Vládě ČR předložila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
 
V praxi by schválení zákona znamenalo, že by se rodiče, jimž ti druzí neplatí alimenty, dočkali pomoci od státu. Ten by následně výživné vymáhal sám na dlužnících. Státní výživné by se podle návrhu týkalo rodin, které mají omezené příjmy, konkrétně by nesměly překročit 2,7 násobek minima. I výše samotných alimentů by byla omezena, zastavila by se na maximálně 1,2 násobku životního minima pro dítě. Samotné částky se zároveň odvíjejí od výše alimentů, které průměrně soud určuje. Ty se pohybují kolem dvou a půl tisíců korun měsíčně.
 
S ohledem na výši životního minima pro děti na rok 2016 by na děti ve věku do 6 let přispíval alimenty v částce maximálně 2.088 korun, na děti do 15 let 2.568 korun a na nezaopatřenou mládež do 26 let věku 2.940 korun.
 
Že neplacení alimentů je poměrně častý jev, který komplikuje již tak mnohdy tíživou situaci rodičů samoživitelů, dokládají i statistiky okresních soudů, kam se dostávají trestní oznámení z neplacení výživného. A to se k tak náročnému administrativnímu kroku odhodlá jen zlomek rodičů-věřitelů.
 
Jen za rok 2015 například na Okresní soud v České Lípě bylo podáno v exekučních věcech 145 žalob v souvislosti s dlužným výživným. Za stejné období přistálo na stolech soudců u zdejšího soudu 127 trestních řízení týkajících se trestného činu zanedbání povinné výživy podle § 196. U libereckého soudu jich pak bylo ještě více. V roce zde bylo zahájeno 136 vykonávacích řízení zahájených pro neplacení výživného a 216 trestních řízení k trestnému činu zanedbání povinné výživy.
 
 
Zdroj: www.lenkakadlecova.cz