Česká strana sociálně demokratická, ČSSD, Liberecký kraj

Česká strana sociálně demokratická

Liberecký kraj

Aktuálně


Politické dohody o reformě společné zemědělské politiky je dosaženo, čeká se na oficiální odsouhlasení

Út 2.července 2013

Vylepšení postavení českých zemědělců v oblasti tzv. finanční disciplíny a další úpravy reformy Společné zemědělské politiky Evropské unie. To jsou výsledky tvrdého vyjednávání, které trvá již více než dva roky. Od minulého týdne je zřejmé, že Komise, Rada a Evropský parlament dosáhly v této oblasti politické dohody. Tu ještě musí oficiálně odsouhlasit plénum Evropského parlamentu a Rada Evropské unie.

Hlavním obsahem vyjednávání byla otázka, jak vynaložit během 7 let cca 373 miliard eur na podporu evropského zemědělství. Jednání sledovaly pozorně i státy mimo EU, protože evropští farmáři produkují 20 procent světové produkce pšenice, mléka a vepřového masa a 11 procent cukru a hovězího masa.  Pokud bude schválen nový víceletý finanční rámec EU 2014 -2020, výdaje na zemědělství budou činit 40 procent z celkových výdajů EU.

Toto vyjednávání také ukázalo, jak důležitou roli hraje Evropský parlament a bylo tudíž velmi moudré ze strany irského předsednictví EU, že na jednání ministrů zemědělství pozvalo i zástupce Evropského parlamentu.

,,Jsem rád, že byla dosažena dohoda, která má šanci překlenout panující nejistotu o budoucí podobě Společné zemědělské politiky. Současně jsem rád, že se nám podařilo zlepšit i postavení českých farmářů v oblasti tzv. finanční disciplíny. Výhradou schválení víceletého finančního rámce, bez ohledu na samostatné rozhodnutí pro rozpočtový rok 2014, bylo dohodnuto, že jakákoliv budoucí finanční kázeň ve formě snížení ročních přímých plateb by se uplatňovala na prahové hodnotě ve výši 2 000 eur," říká Robert Dušek, poslanec Evropského parlamentu a člen Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI).

Jinými slovy, výjimka pro malé podniky v tzv. institutu finanční disciplíny neboli franšízy, je snížena z původně navrhovaných 5 000 EUR na 2 000. V praxi to znamená, že v případě, kdy nebude na zemědělské dotace v daném roce dostatečné množství finančních prostředků v rámci celé EU, například z důvodů nějaké krize, pak by se spustil zmíněný institut finanční disciplíny a měly by se dotace krátit všem při platebním nároku nad 2000 eur. Právě v této oblasti byl původní návrh Evropské komise pro ČR extrémně nevýhodný.

V otázce povinného ozelenění, tedy ,,greeningu" se podařilo změnit návrh Evropské komise do mnohem přijatelnější dohody, a to tak, že farmáři s více než 15 hektary budou muset ponechat ladem (tzv. ,,ecological focus area") za specifikovaných podmínek 5 procent orné půdy místo původních sedmi. Zvýšení na 7 procent bude možné od roku 2017 až po zprávě Evropské komise a předložení příslušného legislativního návrhu. Zatím nepanuje úplná shoda mezi Evropským parlamentem a Radou ohledně tzv. cappingu, neboli zastropování přímých plateb.

,,V této souvislosti podporuji dobrovolnost zastropování přímých plateb pro velké podniky a budu se snažit o tom přesvědčit i své kolegy v Evropském parlamentu. Podařilo se také vyjednáváním zvýšit podíl dobrovolných vázaných plateb, tzv. couplingu, a to z 10 na 13 procent," dodává Robert Dušek.

Výjimkou ovšem jsou chovy prasat, která nejsou v tzv. couplovaných sektorech a nebude možné na ně podporu na produkci získat.  Lze však vyplatit 2 procenta na produkci proteinových plodin, které jsou zároveň krmnými plodinami. To bude mít za důsledek podporu živočišné produkce.

Po schválení konečných textů Rady ministrů ohledně SZP bude muset ještě Evropská komise vydat prováděcí předpisy, k čemuž proběhne další kolo jednání, které potrvá nejméně do konce letošního roku.

Zdroj: www.evropskezpravy.cz